Zatrudnić księgową czy skorzystać z usług firmy zewnętrznej?
2 czerwca 2015
0

Prędzej czy później każdy właściciel firmy staje przed trudnym wyborem, komu powierzyć sprawy finansowe: własnej zatrudnionej księgowej czy firmie zewnętrznej. Tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb i możliwości firmy w tym zakresie, dlatego warto się uważniej zastanowić.

Zatrudnienie własnej księgowej wiąże się z potrzebą zapewnienia jej odpowiednich warunków do pracy oraz wygospodarowaniem miejsca na wszelkie potrzebne dokumentacje, których zazwyczaj jest bardzo dużo. Ponadto podpisanie umowy o pracę z nowym pracownikiem wiąże się z obowiązkiem wypłacania mu stałego wynagrodzenia, ubezpieczenia i płacenia składek. Jest to jednak opłacalne w przypadku, gdy firma jest duża i zarządza wysokim kapitałem. Księgowa jest zawsze na miejscu, można w każdej chwili wykonać przelewy, zajrzeć do dokumentacji, a podpisując umowę lojalnościową, można być spokojnym o wyłączność i zachowanie tajemnicy służbowej. W takim wypadku bilans wychodzi na plus.

Jest jednak wiele firm, którym zatrudnienie na stałe księgowej nie będzie się opłacało. Warto wtedy skorzystać z usług firmy zewnętrznej. Przede wszystkim nie trzeba martwić się o stworzenie miejsca pracy, ponieważ firma taka posiada swoje własne biuro. Tym samym ewentualne kontrole z ZUS-u bądź Urzędu Skarbowego nie dezorganizują pracy całej firmy. To, co zdecydowanie przemawia za wynajęciem firmy zewnętrznej, jest ciągłe, nieprzerwane świadczenie usług. Wszelkie “macierzyńskie”, urlopy i rotacje pracowników księgowych nie są problemem. Dodatkowo, zewnętrzna firma świadcząca usługi odpowiada za błędy swoich pracowników i w niektórych przypadkach można nawet ubiegać się o odszkodowanie. W przypadku zatrudnienia własnej księgowej, konsekwencje popełnionych przez nią zaniedbań odbijają się na całej firmie.

Sprawy finansów są niesamowicie ważne, dlatego opiekę nad nimi powinno powierzyć się osobom odpowiedzialnym i zaufanym. Warto zastanowić się nad tym, czy konieczne jest otwieranie działu księgowości we własnej firmie. Jeśli nie, dobrze jest skorzystać z usług firmy zewnętrznej. Zazwyczaj okazuje się to ostatecznie bardzo dobrym rozwiązaniem.