Wady i zalety prowadzenia własnego biznesu
31 lipca 2015
0

Coraz więcej ludzi zastanawia się nad założeniem własnego biznesu. Zazwyczaj nie jest to szybka decyzja, lecz dokładnie przemyślana i rozpatrywana pod różnymi aspektami. Najlepiej sprawdza się porównanie zalet i wad pod kątem własnych możliwości i upodobań. Jakie są wady i zalety prowadzenia własnego biznesu?

Najważniejszą zaletą, która niesamowicie motywuje do rozpoczęcia własnych działań jest samodzielność i niezależność. Będąc swoim własnym szefem decydujesz o tym w jaki sposób pracujesz, w jakim miejscu i o jakiej porze. Najczęściej nie obowiązują Cię żadne zasady, poza tymi, które sam sobie wyznaczysz. Jeśli zrobisz coś nie tak – jedynie sam możesz mieć do siebie pretensje. Możesz również zatrudnić do pracy inne osoby. Sam wybierasz sobie współpracowników. Kolejną zaletą są zarobki. Oczywiście wszystko co zarobisz idzie do Twojej kieszeni. W dodatku masz duży wpływ na to, ile zarobisz. Wystarczy, że odpowiednio dobierzesz sobie klientów, zlecenia, czas pracy. Dla wielu osób liczy się również prestiż, jaki można osiągnąć prowadząc własny dobrze funkcjonujący i rozwijający się biznes.

Niestety poza zaletami istnieją również wady, z których należy zdawać sobie sprawę. Czego obawiają się początkujący przedsiębiorcy? Przede wszystkim ryzyka. Nie można mieć bowiem pewności, że biznes się uda i zacznie się spontanicznie rozwijać oraz przynosić spodziewane zyski. Ponadto prowadzenie własnej działalności często wymaga od przedsiębiorcy dużo czasu i wysiłku. Co prawda może on sam wyznaczać sobie godziny pracy jednak musi liczyć się z tym, że nic samo nie przychodzi i zwłaszcza na początku trzeba poświęcić temu dużo uwagi. Jeśli coś pójdzie nie tak, wszelkie koszta trzeba ponosić samodzielnie. Jest się bowiem jedyną osobą, na której spoczywa pełna odpowiedzialność.

Więcej o wadach i zaletach mogą powiedzieć Ci, którzy spróbowali swoich sił w prowadzeniu firmy. Warto jednak przekonać się o tym na własnej skórze.