Szukanie oszczędności w firmie
11 października 2014
0

Utrzymywanie firmy wiąże się często z ogromnymi kosztami finansowymi. Im większa firma, tym więcej trzeba płacić. Dlatego tak ważne jest, aby zastanowić się nad możliwością oszczędzania w firmie. Istnieje na to kilka, dość prostych, sposobów.

Oczywiście w pierwszej kolejności zwraca się uwagę na opłaty związane z lokalem, w którym firma ma swoją siedzibę. Czy da się obniżyć koszta jego eksploatacji? Co prawda z wysokością czynszu nie można za wiele zrobić, jednakże opłaty, takie jak te za ogrzewanie, chłodzenie, zużycie wody i energii, oświetlenie itp. mogłyby zostać pomniejszone, dzięki efektywnym rozwiązaniom. Obecnie na rynku jest coraz więcej inteligentnych urządzeń, których działanie pomoże zwiększyć oszczędności firmy. Pieniądze łatwo traci się składając częste, lecz małe zamówienia. Z pewnością jest wiele firm, które mają taki problem. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest połączenie się tych firm w jedną grupę o podobnych zamówieniach i składać je razem. Można wtedy otrzymać większe rabaty, darmowe dostawy i inne ciekawe korzyści. Utworzenie takiej grupy zakupowej jest tylko kwestią dogadania się z podobnymi firmami. Jeśli chodzi o sprawy związane z drukiem, często przynosi to firmie duże koszta. O wiele taniej byłoby zlecić takie rzeczy firmie drukujacej, z uwzględnieniem bezpieczeństwa dokumentów i ochrony danych. W dzisiejszych czasach, kierując się udogodnieniem i oszczędnością, większość firm przeszło z faktur papierowych na e-faktury. Dodatkowych pieniędzy można też poszukać u swoich dostawców. Aktualnie każda firma korzysta z usług dostawców prądu, internetu czy telefonii. Warto zastanowić się, czy nie ma możliwości uzyskania rabatu lub zmiany dostawcy na takiego, który zaoferuje bardziej korzystne warunki.

W ferworze szukania jak najtańszych rozwiązań nie należy zapominać o tym, iż nie zawsze to, co tanie, jest dobre. Czasami warto zainwestować trochę więcej pieniędzy np. w lepszego dostawcę internetu, niż szukać najtańszego, a później zmagać się ze stratami firmy spowodowanymi częstymi przerwami w dostawie. Nie warto też oszczędzać na pracownikach. Lepiej mieć ich mniej, ale zmotywowanych godnym wynagrodzeniem w postaci solidnej wypłaty oraz zadowolonych z funkcjonowania firmy. Sprawa oszczędzania jest więc złożona i w większej mierze korzystniejsze jest kierowanie sie dobrem firmy, a nie jedynie jak najniżsyzmi opłatami.