Co poza wypłatą? czyli socjal w polskich firmach
23 stycznia 2015
0

W każdej polskiej firmie wysokość podstawowej pensji jest bardzo ważna. Pieniądze wypłacane są w oparciu o wysiłki pracownika, jego doświadczenie i wiedzę oraz zaangażowanie w działania firmy itp. Wypłata podstawowa jest też nie tylko czymś, co się należy, ale też czymś, co niesamowicie mocno motywuje ludzi do dalszej dobrej pracy lub nawet do zwiększenia własnej efektywności np. w obliczu ewentualnych podwyżek czy premii. Istnieją również inne sposoby, aby pracownik czerpał jeszcze większą satysfakcję z pracy na rzecz firmy. Jednym z nich jest pakiet socjalny.

Co takiego daje pakiet socjalny, że jest dla wielu motywatorem? Przede wszystkim to, że jest skierowany bezpośrednio na osobę pracownika i jego potrzeby. Bogactwo ofert socjalnych jest zależne od każdej firmy i jej możliwości. Najbardziej popularne są aktualnie karty multisport wspierające zdrowie i konydcję fizyczną. Pozwalają na korzystanie z wielu różnych dyscyplin sportowych niedaleko swojego miejsca zamieszkania, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Kolejną, równie popularną ofertą, są bilety do kina lub teatru, często nie tylko dla pracowników, ale również ich rodzin. Bony towarowe i vouchery do sklepów również są bardzo pożyteczne. Bywają firmy, które zapewniają jeszcze szerszy pakiet socjalny. Mogą proponować np. pakiet opieki medycznej, ofertę ubezpieczeniową, pracowniczy program emerytalny, pomoc na cele mieszkaniowe, przyzakładowe przedszkola, imprezy dla dzieci, paczki okolicznościowe, nagrody jubileuszowe dla pracowników z długim stażem w firmie i wiele innych. Niektóre firmy organizują co jakiś czas wycieczki lub imprezy okolicznościowe. W zespole, gdzie jest duże zainteresowanie sportem, firma może utworzyć jedną lub więcej sekcji sportowych. Wystarczy, że zbierze odpowiednią liczbę osób, które zechcą brać w tym swój udział. Poza zajęciami sportowymi firma może wspomagać kulturę i rozrywkę swoich pracowników, aranżując po godzinch pracy np. wieczorki filmowe lub organizując wyjście do teatru.

Możliwości jest na prawdę wiele, wszystko zależy od firmy oraz jej szefa, a także zasobów jakimi dysponuje (najczęściej finansowych). Nie da się ukryć, że im bogatszy pakiet socjalny, tym więcej pracowników jest zadowolonych. Skupienie się na ich potrzebach jest krokiem w ich kierunku, pokazaniem, że są ważni i że firma o nich dba. Ich poczucie wartości, jako pracownika, wzrasta i łatwiej integrują się z firmą oraz angażują się w jej sprawy.