Kredyt firmowy na start
1 listopada 2014
0

Na rynku coraz częściej zaczynają pojawiać się małe firmy prywatne. Niektórzy założyli je za własne zaoszczędzone przez lata pieniądze, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Co zrobić, kiedy posiada się dobry plan na swój własny biznes, a jedynym problemem są pieniądze?

Aktualnie niektóre banki posiadają w swojej ofercie kredyt na start dla firm.Z reguły niechętnie pożyczają pieniądze nowym firmom, gdyż istnieje duże ryzyko z tym związane. Ich sytuacja nie jest stabilna i ciężko przewidzieć, jak się dalej potoczy. Ewentualne kwoty takiego kredytu są więc stosunkowo niskie. Im dłuższy staż początkującego przedsiębiorcy, tym lepiej. Kwota udzielonego kredytu może być wtedy większa i sięgać nawet miliona. Oferty banków dla firm początkujących można podzielić na dwie grupy: dla firm bez jakiegokolwiek stażu na rynku i dla firm z niskim stażem do 12 miesięcy działalności. Według ankiety przeprowadzonej przez Taxcare, do pierwszej grupy można zaliczyć takie banki jak: Idea Bank, Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS), FM Bank PBP, mBank, FM Bank PBP, Multibank, Pekao SA i PKO BP. Najwyższa, proponowana przez Idea Bank, kwota kredytu sięga 360 tysięcy. Najczęściej są to jednak kwoty w granicach 10-50 tysięcy. W drugiej grupie znalazły się: kredyt samochodowy Banku BPH, kredyt na start FM Bank PBP oraz debet w PKO BP, a także ING Bank Śląski i Raiffeisen Polbank, przy czym dwa ostatnie banki wymagają przynajmniej półrocznego stażu. Jeśli chodzi o oprocentowanie, to najwyższe będzie oczywiście przy pożyczkach niezabezpieczonych, w formie limitu rachunku bieżącego lub w przypadku karty kredytowej. Oprócz kredytu bankowego istnieje jeszcze jedna możliwość, z której skorzystać mogą tylko “świeżo upieczeni” absolwenci szkół wyższych. Jest to pomoc inkubatorów przedsiębiorczości (tzw. aniołów biznesu). rządowy program „Pierwszy Biznes – Wsparcie na starcie” pozwala, za ukazaniem dyplomu ukończenia uczelni, na rozpoczęcie działalności na korzystnych warunkach. Oprocentowanie jest dużo niższe, jednak okres spłaty może wynosić maksymalnie 7 lat. Najwyższa kwota jaką przedsiębiorca będzie mógł uzyskać to 60 tysięcy złotych.

Rozpoczęcie własnej działalności nigdy nie jest łatwe i wiąże się z naprawdę wysokimi kosztami, jednak jeśli biznesplan jest dobry, a firma zacznie zbierać profity, okaże się, że było to bardzo opłacalne posunięcie. Warto jednak dokładnie przemyśleć sprawę, aby dać firmie czas na rozwój, nie ponosząc przy tym nadmiernych strat finansowych związanych np. ze spłatą kredytu.

.