Skąd brać środki na rozwój firmy?
18 stycznia 2015
0

Jednym z podstawowych problemów większości początkujących przedsiębiorców jest to, skąd wziąć pieniadze na rozwój firmy. Nie każdy bowiem posiada tak wysokie oszczędności. Gdzie więc, w takiej sytuacji, szukać wsparcia finansowego?

Najprostszym sposobem byłoby po prostu pożyczenie tych pieniędzy od kogoś z rodziny lub znajomych. Jeśli tylko jest osoba, posiadająca większą sumę, warto porozmawiać z nią na ten temat i ustalić ewentualne warunki takiego wsparcia. Co jeśli jednak nie ma takiej osoby? Pozostaje kilka innych możliwości. Jedna z nich to kredyt na start dla firm. Aby go dostać trzeba spełniać pewne warunki np. staż firmy na rynku. Kwoty te jednak są zazwyczaj niskie, ponieważ banki obawiają się niepewnej sytuacji nowej firmy. Nikt nie ma bowiem pewności, że firma utrzyma się na rynku i będzie w stanie ów kredyt spłacać. Istnieje również możliwość, aby skorzystać z pewnych dofinansowań. Najbardziej pożądane, przez świeżych przedsiębiorców, są dofinansowania z Unii Europejskiej, których kwoty mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Uzyskanie tych pieniędzy nie jest jednak proste, ponieważ wiąże się z długim okresem oczekiwania i wieloma formalnościami. Dotacje przyznaje również powiatowy urząd pracy z zasobów Funduszu Pracy. Aby móc starać się o takie wsparcie trzeba przygotować szczegółowy opis tworzonej działalności i odpowiednio długo pozostawać na bezrobociu. Kwota pieniędzy, uzyskana w ten sposób, nie będzie jednak zbyt wysoka. Zazwyczaj jest to około 20 tysięcy złotych. Dla kreatywnych przedsiębiorców z ciekawymi, pomysłami organizowane są konkursy. Zwycięzca dostanie bezzwrotną pomoc na rozkręcenie firmy. Można też poszukać w internecie tzw. “Anioła Biznesu”, który zainwestuje swoje pieniądze w innowacyjny interes, biorąc dla siebie część udziałów. Reklamując z kolei swój projekt na platformie crowdfundingowej, można liczyć na wsparcie – również finansowe – internautów, którym pomysł się spodobał. Pozwala to też na ocenę planu pod kątem suckesu lub porażki.

Jeśli więc posiada się obiecujący pomysł na własną działalność, ale brakuje pieniędzy na jej rozpoczęcie, warto skorzystać z któregoś z wyżej wymienionych sposobów wsparcia finansowego. Najlepiej wybrać taki, który odpowiada sytuacji i jest najbardziej opłacalny, aby rozkręcenie firmy było początkiem zarabiania pieniędzy, a nie źródłem problemów finansowych.

.