Rok 2015 rokiem start-upów
6 lutego 2015
0

Rok 2015 w Polsce wróży ogromne sukcesy dla krajowych start-upów, a jeszcze większe planowane są na rok 2016. Jeśli dobra passa utrzyma się jeszcze 5 lat to Polska zapewne dorobi się kilku znakomitych przedsięwzięć na miarę szwedzkiego Skype’a. Aktualnie może się już pochwalić doskonałymi warunkami do rozwoju start-upów posiadając aż 50 Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, które pomagają przedsiębiorcom zaistnieć na rynku.

Start-upy to najczęściej raczkujące pomysły na biznes, które za pomocą niskich kosztów początkowych i pod ryzykiem niepowodzenia, nastawiają się przede wszystkim na rozwój i wysokie zyski finansowe. Mogą to być również firmy już jakiś czas istniejące na rynku, które zamieniają się w start-upy, zmieniając również swoje cele i sposoby działania. Aby start-up mógł się rozwijać niezbędny jest w tym udział internatów. Najczęściej są to przedsiębiorstwa technologiczne, lecz inne dziedziny również nie są wykluczane.

Aktualnie dostęp do finansowania start-upów jest coraz łatwiejszy, a dzięki nowym perspektywom unijnym ma być jeszcze lepiej. Każdy startujący biznes otrzymuje od AIP 100 tysięcy złotych. Jest to inwestycja, która mimo początkowej niepewności, często okazuje się kończyć z sukcesem. Tak było w przypadku aż 65-ciu dotychczasowych projektów. Na najbliższy czas prognozuje się rozwój dotyczący handlu internetowego oraz komunikacji między urządzeniami. Przodujące będą również projekty o tematyce medycznej i okołomedycznej, a także projekty związane z różnego rodzaju grami. Polska jest więc na dobrej drodze, aby być krajem wiodącym w Europie pod względem ilości i rozwinięcia start-upów. Posiada wielu dobrych inżynierów oraz pracowitych przedsiębiorców. Jest krajem ambitnych ludzi dążących do zaistnienia na rynku globalnym. Nadal jednak jest jeszcze młodym ekosystemem, popełniającym błędy i uczącym się na nich. Potencjał jest ogromny, lecz na sukcesy i lepszą jakość będzie trzeba jeszcze poczekać.

Nadchodzą czasy, kiedy Polska ma szansę poważnie zaistnieć na rynku i osiągać niesamowite efekty za pomocą rozwoju start-upów. Co prawda, aby zajść daleko musi wprowadzić kilka zmian, jak np. zmiany w prawie, ale wszystko w swoim czasie. Na pewno potencjał jakim aktualnie dysponuje jest już wystarczająco wysoki, aby móc przewidywać światowe suckesy w niedalekiej przyszłości.