Ranking Kont Firmowych
3 lutego 2015
0

Każdy przedsiębiorca, zarówno ten początkujacy, jak i ten ze stażem prowadzenia własnej działalności gospodarczej, powinien posiadać konto firmowe w banku. Konto osobiste już nie wystarcza, ponieważ jest przeznaczone raczej na osobiste potrzeby i wydatki, natomiast konto firmowe posiada ułatwienia dla codziennych czynności finansowych, związanych typowo z firmą, jak np. atrakcyjne niskie opłaty za przelewy lub możliwość przelewów natychmiastowych. Wybór takiego konta powinien być przemyślany, aby przedsiębiorca mógł w pełni wykorzystać korzyści płynące z jego posiadania. Z pewnością piorytetem przy podejmowaniu decyzji powinna być charakterystyka prowadzonej działalności np. w przypadku firmy międzynarodowej warto zwrócić uwagę na opłaty za przelewy zagraniczne.

Biorąc pod uwagę różnorodność ofert ciężko jest stwierdzić, która jest lepsza, a która gorsza. To co dla jednej firmy będzie atrakcyjne, dla innej może być całkowicie bez znaczenia. Są jednak kryteria wyboru, które w dużej mierze dotyczą każdego. Najczęściej przy wyborze konta bankowego ludzie kierują się bowiem kosztem jego prowadzenia i użytkowania karty. Na równi zwracają też uwagę na koszta związane z przelewami oraz wpłatami i wypłatami w oddziale. Dla niektórych ważna jest również możliwość ewentualnego wzięcia kredytu. Na podstawie tych opcji można wyróżnić kilka ciekawszych ofert. Jedną z nich jest konto firmowe dbNET Biznes w Deutsche Banku. Jego prowadzenie jest niemal bezpłatne. Co prawda istnieje niska opłata za kartę, w wysokości 3,50zł w każdym okresie rozliczeniowym, jednak wystarczy raz na miesiąc użyć karty debetowej, aby opłata nie była pobierana. Ponadto konto jest bardzo dobrą opcją dla przedsiębiorców zarządzających swoimi finansami przez Internet. Minusem jest brak możliwości przelewów natychmiastowych. Kolejną dobrą ofertę przedstawia Meritum Bank. Jest to konto Meritum Bez Granic. Jego prowadzenie również jest praktycznie bezpłatne, a korzystanie z rachunku internetowego niesamowicie proste, ponieważ z uwagi na małą liczbę placówek, jest on nastawiony głównie na Internet. Ograniczeniem może być brak możliwości założenia rachunku oszczędnościowego. Istnieją jednak plusy np. w przypadku, gdy przedsiębiorca chciałby wydać karty płatnicze dla swoich pracowników, może to zrobić zupełnie za darmo, bez względu na ich ilość. Bezpłatnie może również ubezpieczyć swoją kartę debetową. Trzecim, wartym uwagi kontem, jest Konto Direct dla Firmy w ING Banku Śląskim. To, co ma nowego do zaoferowania, to przede wszystkim aplikacja mobilna, pozwalająca przedsiębiorcom korzystać ze swojego rachunku bankowego w każdym miejscu i o każdej porze. Co prawda są tu niemałe opłaty za prowadzenie konta i używanie karty debetowej, jednak dość łatwo można ich uniknąć, np. płacąc podatki, ubezpieczenie czy aktywnie używając karty debetowej i rachunku, na który raz w miesiącu powinno wpłynąć minimu 2000 zł.

Przedstawione trzy oferty są tylko niektórymi z wielu korzystnych. Następne miejsca zajmują np. Rachunek mBiznes konto Komfort w mBanku, BIZnes konto active w BIZ Banku, Pocztowe Konto Firmowe w Banku Pocztowym, Rachunek Partner w Alior Banku, Konto Firmowe w Inteligo, Konto FIRMA TO JA w Idea Bank i Mój Biznes Mobilny w Banku Pekao. Warto przejrzeć dokładnie wszystkie oferty zanim zdecyduje się na jedną, ponieważ każda z nich ma do zaoferowania coś ciekawego, a także posiada jakieś ograniczenia.