Organizacja czasu pracy
28 kwietnia 2015
0

Prowadzenie własnej firmy wymaga od przedsiębiorcy poświęcania bardzo dużo uwagi, czasu i działania. Bez dobrej organizacji pracy ciężko jest wywiązywać się ze swoich obowiązków i rozwijać biznes. Nie oznacza to jednak, że ktoś, kto źle organizuje pracę jest z góry skazany na porażkę, ponieważ zawsze można się tego nauczyć.

 

Organizacja czasu pracy opiera się głównie na systematyczności. Planując jakieś zadanie powinniśmy wiedzieć, jakie są kolejne kroki do jego wykonania. Systematyczność polegałaby zatem na przestrzeganiu kolejności tych kroków i działaniu konsekwentnie według określonego planu. Oczywiście czasem spontaniczna decyzja wychodzi nam na dobre, jednak są to przypadki, gdy zaplanowane działania nie idą w tę stronę, co powinny.

 

Kolejną ważną sprawą przy dobrym zorganizowaniu jest wykorzystanie maksymalnej ilości czasu, jaki posiadamy. Najgorszym błędem jest marnowanie tego czasu na robienie rzeczy, które w żaden sposób nie są nam przydatne, np. wylegiwanie się w łóżku po przebudzeniu. Jest wiele sytuacji, w których często bezczynnie na coś czekamy: na autobus, na swoją kolej u lekarza, na rozpoczęcie konferencji itp. Można w tym czasie przeczytać książkę lub planować i robić notatki. I tak musielibyśmy to zrobić po przyjściu do pracy więc jest to zdecydowanie oszczędność czasu. Możemy wtedy od razu zająć się działaniem.

 

Eliminacja rzeczy, które zakłócają naszą uwagę podczas pracy, bardzo ułatwia i przyśpiesza realizowanie działań. Warto więc wyłączyć telefon, telewizor, niepotrzebne strony w internecie, jak np. portale społecznościowe i skupić się wyłącznie na zadaniu.

 

To, co może być jeszcze pomocne, to segregacja zadań na priorytetowe i mniej ważne. Najlepiej wypisać je na kartce lub tablicy, abyśmy byli tego świadomi. Pozwoli nam to zaplanować działania pod kątem tego, co powinno być zrobione w pierwszej kolejności oraz ile czasu zajmie nam każde z osobna. Dzięki temu priorytety zostaną wykonane od razu a drobniejsze zadania nie będą zagrożone ich pominięciem.

 

Oczywiste jest, że chcąc prowadzić firmę, musimy umieć dobrze organizować swój czas i pracę. Powyższe rady pomogą nam wypracować efektywną technikę zarządzania czasem i zdecydowanie ułatwią pracę. Jeśli dotychczas ciężko jest nam osiągać wyznaczone cele, warto popracować nad lepszą organizacją.