Konto osobiste w rozliczeniach firmowych
24 sierpnia 2015
0

Choć banki ścigają się w tworzeniu coraz to atrakcyjniejszych ofert rachunków firmowych dla przedsiębiorców, wielu z nich nadal woli korzystać z własnego konta osobistego. Dlaczego tak się dzieje?

Używanie konta osobistego w rozliczeniach firmowych jest bardzo wygodne. Przede wszyskim opłaty są dużo niższe niż w przypadku kont firmowych, a czasem nawet nie trzeba w ogóle płacić za jego utrzymanie, wydanie karty czy za przelewy. Przedsiębiorca, który chciałby założyć konto firmowe musiałby najpierw złożyć wniosek CEIDG-1 i zaktualizować wpis do CEIDG. Większość woli jednak tego uniknąć gdyż jest to trochę czasochłonne. Ponadto nie istnieje żadna regulacja prawna, która zabraniałaby przedsiębiorcom korzystać ze swojego rachunku osobistego w sprawach firmowych. Jedynie banki w swoich regulaminach stawiają takie warunki pod karą nawet zerwania umowy. W rzeczywistości umowa i tak nie zawsze jest zrywana, gdyż utrata klienta nie byłaby dla banku dobrym rozwiązaniem.
Jakie są natomiast wady używania konta osobistego w firmie? Na pewno swego rodzaju nieporządek związany z mieszaniem się transakcji prywatnych i firmowych na jednym koncie. Drugą sprawą są podatki. W momencie kontroli trzeba udowodnić iż dana sprzedaż była prywatna i nie podlegała opodatkowaniu.

Korzystanie z konta osobistego w rozliczeniach firmowych jest dosyć powszechne ze względu na wygodę oraz tańsze koszta. Bywają jednak i tacy przedsiębiorcy, którzy sprawy firmowe wolą załatwiać przez firmowe konto, nie martwiąc się o ewentualne problemy skarbowe. Na szczęście decyzja należy do klientów i każdy ma prawo wybrać to, co odpowiada mu najbardziej.