Jakie pytania zadać podczas rekrutacji?
13 marca 2015
0

Budowanie dobrego, zgranego i zaufanego zespołu to podstawa w każdej firmie. Rekrutacja pozwala na wstępne poznanie kandydatów starających się o miejsce w naszej firmie i niestety musi nam wystarczyć do podjęcia decyzji o przyjęciu kogoś lub nie. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby czas rekrutacji wykorzystać w pełni i zadawać takie pytania, które przyniosą nam najwięcej potrzebnych informacji.

 

Najczęściej zadawane pytania, to pytania zapoznawcze. „Powiedz nam coś o sobie, skąd jesteś, ile masz lat, czym się interesujesz?”. W ten sposób poznajemy kandydata od strony ogólnej i osobistej. Zdarza się bowiem tak, że planując nowe stanowisko w naszej firmie mamy już pewne wyobrażenie na temat osoby, która na nim zasiądzie. Może zależy nam na osobie młodej, gdyż posiadamy młody zespół a może raczej wolimy kogoś starszego wiekiem. Niektóre firmy preferują osoby mieszkające w niedużej odległości. Można tu również podpytać o słabe i mocne strony, analizując odpowiedzi pod kątem danej posady – czy to będzie odpowiednia osoba na te stanowisko?

 

Informacje, które również bardzo nas interesują, dotyczą doświadczenia zawodowego danej osoby. Jeżeli chcemy przyjąć kogoś jako stażystę, nię będzie to zapewne konieczne. Czasem wręcz bardziej pożądana jest osoba, która nie ma żadnych nawyków i przyzwyczajeń zawodowych, którą będzie można wyuczyć od nowa i po swojemu. Innym razem poszukujemy jednak specjalisty, doświadczonego profesjonalisty z bogatą i ciekawą historią zawodową. Warto zatem podpytać o ukończone szkoły, kursy, szkolenia, odbyte praktyki i staże oraz karierę zawodową w innych miejscach pracy.

 

Podczas rekrutacji można również sprawdzić wiedzę na temat związany z pracą na danym stanowisku. Najczęściej przedstawia się jakiś problem i pyta kandydata, jak by go rozwiązał. Poza wiedzą dowiadujemy się również jakie inne zdolności może on posiadać, np. kreatywność, myślenie analityczne, samodzielność, umiejętność współpracy itp.

 

Wedle uznania rekrutera można również sprawdzić wiedzę kandydata na temat firmy. „Co wiesz o naszej firmie?”, „Czy wiesz, czym zajmujemy się w naszej branży?”, „Byłeś na naszej stronie internetowej?”, „Widziałeś nasze osiągnięcia?”. Wydawać by się mogło, że to oczywiste, jednak w rzeczywistości jest wiele osób, które hurtowo rozsyłają swoje cv i nie zadają sobie trudu, aby przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną dowiedzieć się czegoś więcej o danej firmie.

 

Istnieje również wiele innych pytań, które zależą od wymagań i intencji samych rekruterów. Zazwyczaj jednak rozmowa kwalifikacyjna jest krótka, trwa około 15 minut i zadawanie zbyt wielu różnych pytań może spowodować zamęt. Tak naprawdę wszystkiego można się dowiedzieć dopiero zatrudniając danego pracownika, a rekrutacja ma tylko trochę pomóc w wyłonieniu go z listy przesłanych aplikacji.