Firma jednoosobowa czy zespół?
10 listopada 2015
0

Założenie firmy jednoosobowej może mieć tyle samo plusów co minusów. Tak naprawdę to, czy lepsza będzie dla nas nasza indywidualna praca czy też łatwiej będzie nam pracować w zespole zależy od wielu czynników.

Zacznijmy od tego, że prowadząc firmę jednoosobową nie musimy się z nikim liczyć. To, kiedy, jak i gdzie będziemy pracować oraz jakie osiągniemy zyski zależy wyłącznie od nas, co jest z pewnością bardzo wygodne. Pochwały za dobre prowadzenie firmy należą się nam osobiście i nie musimy się z nikim dzielić korzyściami, jakie osiągnęliśmy. Jednocześnie jednak sami też jesteśmy odpowiedzialni za ewentualne ryzyko i porażki oraz ponosimy tego wszelkie konsekwencje, nierzadko płacąc za swoje błędy. Co nam daje praca w zespole? Zawsze, gdy więcej osób skupia się nad jednym projektem, następuje wymiana myśli i pomysłów. Pojawia się szansa na znalezienie bardzo ciekawego rozwiązania, dzięki tzw. „burzy mózgów”. Żaden z członków zespołu nie wpadłby sam na taki pomysł. Każdy ma bowiem inny poziom wiedzy, każdy specjalizuje się w innej dziedzinie i posiada inne kompetencje. Z drugiej strony praca zespołowa wiąże się również z ryzykiem, że zbyt często mogą się pojawiać konflikty, bądź każdy będzie podążał w innym kierunku, co zdecydowanie spowolni pracę firmy. Gdy nad projektem pracuje jedna osoba, jest w stanie zaplanować sobie po kolei wszystkie etapy i trzymając się tego planu szybko i sprawnie postępować z działaniem. Dzielenie sie zyskami w firmie zespołowej może być problematyczne, jeśli każdy włożył inną część pracy, czasu i energii w wykonanie projektu. Jeśli wykonywała go jedna osoba, sprawa zysku pozostaje bez dyskusji.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, jaka praca – jednoosobowa czy zespołowa – będzie bardziej wydajna i opłacalna. Istnieją doskonale prosperujące zarówno firmy jednoosobowe, jak i zespołowe. Zależy to wyłącznie od indywidualnych predyspozycji i preferowanego sposobu pracy. Efekt w obu przypadkach może być taki sam.